İNTERNET ALTYAPI VE ÇÖZÜMLERİ

Apartmanlara, İşyerlerine Villa ve Dairelerinize İnternet Sitemi; Acsess Point, Modem, Wi-fi, WLAN  Kurulumu Yapılır. Sadece Bir Telefon Açmanız Yeterli.


 

Acces Point Nedir?

Acces Point Türkiye’de Erişim Noktası olarak da biliniyor. Acces Point’ler birden fazla bilgisayarı kablosuz olarak birbirine bağlayabilen veya internet bağlantılarını sağlayan cihazlara verilen isimdir. Bu cihazlar farklı amaçlar için kullanılabilirler. AP cihazlar genellikle bir internet bağlantısını kablosuz çevirmek veya kablosuz bağlantı sinyalini güçlendirmek amacıyla kullanılırlar.

Kablosuz bağlantı desteği için kullanılacak AP cihazlar bir Ethernet kablosu ile internet bağlantısının olduğu router’a bağlanır. Bu bağlantının ardından kablosuz ağ ayarları AP üzerinde yapılandırılarak internet erişimi kablolunun yanı sıra kablosuz olarak da kullanıcılara ulaştırılabilir.

AP’nin diğer bir kullanım amacı olan sinyal tekrarlayıcı noktası oluşturmak ise daha çok ifis kullanıcılarına özel bir çözdür. Bu ve bunun gibi durumlarda AP cihazı almış olduğu kablosuz sinyallerini tekrar güçlendirip ortama yayar. Bu sayede kablosuz kullanım mesafesini ve sinyal gücünü arttırarak bilgisayarların internete çıkmasını veya ağa katılımı daha kaliteli kılar. Bu tarz AP’ler iki türe ayrılır. Dış ortam ve iç ortam olarak kullanıcıların beğenisine sunulan ürünler yapılandırmaya göre özelleştirilebilirler. Dış ortam ürünleri genellikler yağmur, rüzgar ve toza karşı iç ortam ürünlerine göre daha dayanıklıdır.

Tüm bunların yanı sıra AP cihazlar, bir yazıcının veya harici diskin internete veya ağa bağlanması için de kullanılabilirler. Bu tarz ürünler genellikler AP adı ile satılmazlar. Yazıcı veya depolama cihazınızın kablosuz özelliği yok ise AP özelliğine sahip uygun arabirimli cihazlar ile bu tarz donanımlarını ağ üzerinden kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Router Nedir?

Rputer yada yönlendirici, ağ iletişim kurallarını kullanan iki bilgisayar ağı arasında veri iletimini sağlamak için geliştirilen bir ağ donanımıdır. Yönlendirme için OSI yedi katman modelinin üçüncüsü olan ağ katmanı kullanılır. Genellikle bu iş için özel üretilmiş donanımlar varsa da birden çok arayüzü olan bilgisayarlar da yazılım desteğiyle router olarak kullanılabilirler.

Bizler router’ları genellikle ADSL veya Fiber internet bağlantısını evimizde kullanılabilecek hale getiren ve bilgisayarımıza kablolu veya kablosuz olarak internet sağlayan cihazlar olarak biliyoruz. Burada belirtmeme gereken önemli konulardan bir tanesi de IP iletişim kuralıyla ilgili. Evlerimizde ve ofislerimizde internet bağlantısı için IP iletişim kuralını kullanıyoruz. Bu kural her ne kadar en çok bilinen yöneltilebilir iletişim kuralıysa da AppleTalk, IPX SNA, XNS ve DECnet gibi başka iletişim kurallarının da yöneltilebilir özelliği olduğunu belirtmemizde fayda. Bu iletişim kuralları da ağ yapılandırılmasında kullanılabiliyor.

Bir Router iki veya daha fazla ağ arasındaki kesişme noktasıdır ve parçası olduğu her ağ için bir arayüzü üzerinde barındırır. Her iki ağın da parçası olduğu için veri paketlerinin ağlar arasında yollarını bulmaları için router her iki ağ üzerinde de aynı veya farklı protokolleri kullanabilir. Yöneltme işlemi bir veri paketinin bir istasyondan diğerine yolunun belirlenmesi ve bu yol sürecinde verinin sapasağlam yerine teslim edilmesi olarak gösterilebilir.

Yolun seçimi için Router yöneltme iletişim kurallarını (protokol) kullanarak diğer yönelticilerle bağlantı kurar ve gelen bilgileri yöneltme tablosuna ekler. Gerektiğinde elle de oluşturulabilen yöneltme tablosu bilinen hedeflere giden yolları içeren bir tablodur. Eğer gelen bir veri paketinin hedefi yöneltme tablosu ile belirlenemiyorsa ve bu durum için standart bir ağ geçidi tanımlanmamışsa, yöneltme işlemi başarısızlıkla sonuçlanmış olur. Aksi takdirde paket hedefe ya da hedefin bağlı olduğu varsayılan yönelticiye gönderilir. Router’ın yaptığı iş kısaca bunlar olarak gösterilebilir.

Access Point ile Router Arasında Farklar Nelerdir?

Access Point ile Router arasında yapısal ve işlevsel birçok far bulunuyor fakat iş satın alma noktasına geldiğinde kullanıcılar bu iki ürün arasında nasıl tercih yapacaklarını bilemiyorlar. Genellikle kablosuz internet ihtiyacı bulunan kullanıcıların bu tarz bir sorunla karşılaştığını görüyoruz. Konuyu basite indirgersek; Router seçmenizin başlıca nedeni bir internet bağlantısını kendi ağınızı kurarak kullanacak bilgisayarlara paylaştırma işlemi olarak düşünebilirsiniz.

Acces point ise tekrarlayıcı olarak kullanılacağı için üzerinde bir DHCP modülü bulunmaz. Bundan sebeptir kullanıcılara bir IP vermeyeceği için internet bağlantısını kullanıcılara yayma işlemini yapamaz. Asedce olan bağlantıyı güçlendirmek ve daha fazla alana yaymak için kullanılırlar. Eğer evinizde veya ofisinizde kablosuz bir Router var ise kablosuz ağ kurulumu için AP kullanabilirsiniz. Fakat Router’ınız yok ve internete bağlanmak istiyorsanız bir Router edinmeniz şart.

  • Eposta
Didim Onur Elektronik

Didim'de Güvenlik Kamera Sistemleri - Alarm Sistemleri - Uydu Sistemleri - Web Tasarım - Toplu Mekanların İnternet Wireless Kurulumu

Eposta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

SİZE BİR TELEFON KADAR YAKINIZ

Uydu, Güvenlik, Alarm ve İnternet Sistemleri Kurulumu, Teknik Destek Ve Bakım için Bizi Arayın

0543 401 13 63